Головна редакційна колегія науково-документальної серії книг
«Реабілітовані історією»
Інститут історії
України
НАН України
Служба
безпеки
України
Український інститут
національної
пам"яті
Українське
культурно-просвітницьке
тов-во «Меморіал» ім. В. Стуса
Національна спілка
краєзнавців
України
 
   
 

Національна академія наук України
Президент України
Кабінет Міністрів України
Верховна Рада України



«Реабілітовані історією» (Рівненська область)

Файлів: 10 
/files/store/320.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 10.
19.02.2023 (6316.25 КБ.)

Книга десята тому «Реабілітовані історією. Рівненська область» включає анотовані біографічні довідки про 2051 особу, хто зазнав політичних репресій з боку радянського тоталітарного режиму, а згодом був реабілітований, що не увійшли до передніх книг тому.

Видання також містить архівні документи та історичні нариси про репресії радянського режиму щодо представників національних меншин: біженців від нацистського режиму ромської національності (1939–1941 рр.); вояків УПА і учасників підпілля ОУН різних національностей – азербайджанців, білорусів, грузинів, євреїв, казахів, молдаван, мордви, поляків, росіян, сербів, татар, таджиків, чехів, чувашів та ін. (1943–початок 1950-х рр.).

Окремі нариси розповідають про долю репресованого посла до Сейму Республіки Польща Микити Бури і його родини; про трудову колонію інтернованих вояків Армії УНР у с. Бабин на Рівненщині та її «зачистку» радянським режимом.

 

/files/store/Rovno9.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 9.
13.08.2020 (2758.91 КБ.)

У книзі дев’ятій тому «Реабілітовані історією. Рівненська область» опубліковані біографічні довідки про осіб, які зазнали політичних репресій з боку радянського тоталітарного режиму, а згодом були реабілітовані, чиї прізвища починаються на літери Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ю, Я.

Видання містить уперше опубліковані архівні документи про репресії радянського режиму стосовно уродженця містечка Дубровиця, поручника Армії УНР, ад’ютанта отамана Володимира Оскілка Пилипа Шевела і його родини. Пилип Шевело як представник української політичної і військової спільноти, пов’язаної з УНР, що опинилася на території міжвоєнної Польщі, у числі перших потрапив під «зачистку», влаштовану репресивними органами комуністичного тоталітарного режиму на території Західної України після встановлення тут у 1939 р. радянської влади.

У книзі опубліковано переклад з польської спогадів доньки Пилипа Шевела Олександри Новацької «Смак акації», у яких розповідається про життя їхньої родини на засланні в Казахстані у 1940–1946 рр. Задля увиразнення історичного тла тих подій, про які йдеться у спогадах і документах, до них зроблені відповідні підсторінкові коментарі, як також вміщені фотододатки, що розповідають про життя репресованих осіб.

/files/store/Rovno8.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 8.
29.01.2019 (19952.96 КБ.)

У книзі восьмій тому «Реабілітовані історією. Рівненська область» опубліковані біографічні довідки про 2981 осіб, які зазнали політичних репресій радянського тоталітарного режиму, а згодом були реабілітовані (літери Р, С).

Видання також містить дослідницькі аналітичні статті і вперше опубліковані архівні документи про діяльність Української євангельсько-реформованої церкви, українські самостійницькі настрої серед вояків Червоній армії напередодні Німецько-радянської війни, репресії проти мешканців Рівненщини, які перебували на окупованій нацистами території.

 

/files/store/Rovno7.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 7.
10.01.2018 (6437.80 КБ.)

Книга сьома тому «Реабілітовані історією. Рівненська область» включає анотовані біографічні довідки про 2618 осіб, які зазнали політичних репресій з боку радянського тоталітарного режиму, а згодом були реабілітовані, чиї прізвища починаються на букви О, П.

Видання також містить тематичні колекції матеріалів до 100-річчя Української революції 19171921 рр. та 70-річчя операції «Захід», які складаються з дослідницьких аналітичних статей і вперше опублікованих архівних документів (автобіографій, власноручних свідчень учасників подій, звітів, інформацій радянських каральних органів тощо).

 

/files/store/Rovno6.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 6.
25.12.2016 (9240.19 КБ.)

У шостій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Рівненська область» опубліковані біографічні довідки про 3868 осіб, які зазнали політичних репресій радянського тоталітарного режиму, а згодом були реабілітовані (букви Л, М, Н).

Видання також містить спогади жертв політичних репресій та колекцію документів, що ілюструють комуністичну репресивну політику на Рівненщині (вислання на спецпоселення, застосування внутрішніх військ НКВС–МВС–МДБ, проведення чекістсько-військових операцій).

/files/store/215.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 5.
29.01.2015 (3264.34 КБ.)

У п’ятій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Рівненська область» опубліковані спогади одного із лідерів молодіжної організації ОУН, каторжанина Анатолія Новака та оповідання про сім’ю Довбенків, які стали жертвами більшовицького режиму.

Також у книзі подані біографічні дані про репресованих жителів Рівненської області (буква К).

/files/store/213.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 4.
29.01.2015 (2674.97 КБ.)

У четвертій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Рівненська область» опубліковані результати дослідження та документи про суцільну колективізацію і зселення хуторів на Рівненщині наприкінці 1940-х – на початку 1950-х рр.

Також у книзі подані біографічні дані про репресованих жителів Рівненської області (букви Г, Д, Е, Є, Ж, З, І, Й).

/files/store/Rovno3.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 3.
15.09.2013 (11917.15 КБ.)

У третій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Рівненська область» опубліковані результати дослідження про масові політичні репресії у 1918—1980-х рр.

У розділі «Мовою документів» опубліковані документи про розслідування розстрілів в’язнів тюрем Рівненської області у 1941 р.

У нарисах публікуються статті про трагічні долі просвітянина Антона Кентржинського, політемігранта Антона Стрижевського, члена КПЗУ Петра Дацюка, повстанців УПА. Вчені досліджували перебіг перших радянських виборів на Рівненщині, використання нацистами населення області на примусових роботах Австрії та Німеччини, їх подальшу соціалізацію після повернення до УРСР, обставини загибелі генерала Ватутіна.

Також у книзі подані біографічні дані про репресованих жителів Рівненської області (букви А–В).

/files/store/Rovno2.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 2.
26.12.2012 (3021.36 КБ.)

У другій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Рівненська область» опубліковані документи про регіональну специфіку політичних репресій, опір населення та підрозділів Української повстанської армії «радянізації» регіону.

 

/files/store/Rovno1.pdfРеабілітовані історією. Рівненська область. Книга 1.
15.09.2009 (7543.46 КБ.)

У першій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Рівненська область» опубліковані результати дослідження про масові політичні репресії у 1918—1980-х рр.

У вступній статті особлива увага приділяється регіональним особливостям функціонування більшовицького режиму, боротьбі УПА на терені області.

У розділі «Мовою документів» опубліковані документи про формування системи державного терору на території області, описані методи роботи радянських спецслужб, матеріали окремих архівних кримінальних справ. Також оприлюднені стенограми нарад вищого партійно-державного керівництва України, проведених у м. Рівне, щодо боротьби з УПА.

Окремим розділом публікуються спогади громадян, які постраждали від політичних репресій — Валентини Крещенко, Олексія Матвійчука, Марії Гуц, Галини Гордасевич, Олександра Ковальчука.

У нарисах розповідається про діяльність «надзвичайних органів» на Рівненщині у 1919—1920-х рр., репресивну політику польської влади щодо УВО та ОУН на Волині у 1920—1939-х рр., захоплення радянськими військами території області у 1939 р., депортації осадників, боротьбу польських організацій у 1939—1941 рр., російську меншину в умовах «радянізації», репресії духовенства та євангельських християн, молодіжну організацію ОУН, мобілізацію до УПА, долю діячів Волинського українського об’єднання М. Бура, А. Вівчарука, А. Сироти, І. Якимчука та ін., депутата сейму Л. Серветника, голови Рівненського осередку Союзу українок Волині Парасковії Багринівської, підприємців братів Ельбертів, Теодора Страка, отамана Ананія Волинця, члена Проводу ОУН Ростислава Волошина та командира УПА — Північ Д. Клячківського, священиків Никанора Пашкевича та Данила Штуля, члена УГС Миколу Середу.